Журнал № 3-4(7)-2010
Постфольклор

Ірина КОВАЛЬ-ФУЧИЛО

«Листи щастя» XXI століття

Резюме: 

Матеріалом до написання статті стали 30 «листів щастя» й понад 10 таких же СМС, які тематично можна поділити на кілька типів: листи звичайні, листи з візуальним рядом, листи в картинках, відеофільми. Найбільше листів із візуальним рядом, СМС-повідомлення теж бувають із картинками. Найбільш повна структура листа включає такі складові частини: назва; текст повідомлення; попередження, що лист треба відіслати. На думку дослідниці, ці твори мають риси фольклорного тексту, їм характерна анонімність і варіативність. Фольклорним є також спосіб їхнього побутування, хоча він набув деяких змін відповідно до сучасних умов електронного зв’язку. Серед різноманітних за жанром листів найбільше поширені: анекдот, поема, прислів’я, приказка, діалог, молитва, поема, вірш, міні-фільм. Характерними ознаками електронних листів є бажання подолати письмовий текст та їх інтернаціональний характер.

Ключові слова: «лист щастя», СМС-повідомлення, варіант, побутування, жанр, анонімність, варіативність.

Анонс: 

У час шкільного дитинства мені одного разу доводилося десять чи п’ятнадцять разів переписувати так званий «Святий лист». Уже не пам’ятаю, про що був цей лист, здається, щось пов’язане з Богом, але чітко пам’ятаю, що його обов’язково треба було переписати й надіслати знайомим і друзям. Якщо цього не зробиш – відбудеться щось погане, а якщо зробити, то незабаром із тобою відбудеться щось гарне, було сказано в листі. Такі листи я одержувала двічі, але вдруге вже не переписувала.

Мій знайомий – співробітник Павло Леньо з Ужгорода (Закарпатська область) – надіслав мені два подібні листи. Перший, знайдений у поштовій скриньці без конверта в Ужгороді десь у 1990 р., був надрукований на друкарській машинці. Згодом, приблизно у 1991 р., він одержав такий самий лист, написаний російською мовою вручну. Подаємо його в українському перекладі:

«Цей лист принесе вам щастя! Він розпочатий 1912 р., і за цей час він обійшов навколо світу 14 разів. Щастя прийде до вас, і не треба ніяких грошей – адже щастя не купиш. Відправте лист тому, хто потребує щастя, або вручіть його родичам, друзям, знайомим. Із відповіддю не затримуйтесь, напишіть і відправте 10 екземплярів протягом тижня й чекайте. Якщо навіть ви не вірите в диво, то переконаєтеся, що щастя прийшло до вас. К. Дойль отримав лист і доручив секретареві розмножити його – він виграв 2 млн.; службовець Берг отримав листа і забув про нього – через кілька днів він утратив роботу; барон фон Віллінгольд отримав лист і розірвав його – він потрапив у катастрофу. Лист не рвіть у жодному разі, поставтеся до нього серйозно».

Архів журналів "Міфологія і Фольклор"