Журнал № 2(9)-2011
Рецензії та відгуки

Леся МУШКЕТИК

доктор філологічних наук, провідний науковий співробітник Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М. Т. Рильського Національної академії наук України

Естетичні виміри традиційної української пісенності

Гарасим Я. Національна самобутність естетики українського пісенного фольклору. – Львів: НВФ «Українські технології», 2010. – 376 с.

Анонс: 

Згадаймо відомий вислів нашого видатного поета (і вченого!) «у щастя людського два рівних є крила – троянди й виноград, красиве і корисне». Роздуми про «красиве» і «корисне» з давніх-давен непокоять людські помисли і поєднуються з поняттям «щастя», яке у всі віки було найзаповітнішою мрією людства. Кожен розуміє під цим щось своє, та годі заперечувати, що естетична насолода суголосна почуванню «чистого» щастя, не пов’язаного з чимсь матеріальним. Саме цей стан злиття з існуванням, перебування в «тут і тепер» під час споглядання, відчуття краси, що зупиняє на якийсь час безперервну балаканину розуму, за спостереженнями філософів і психологів, і є органічним станом душевної рівноваги та цілісності тіла, душі й інтелекту, давно втраченої людством.

Саме цим пояснюється тривке життя народної пісні, органічна потреба в ній, яка досі живе в душах і серцях українців. Про красу народної пісні, чи етноестетику, і йдеться в монографії львівського фольклориста Ярослава Гарасима.

Архів журналів "Міфологія і Фольклор"