Журнал № 1-2008
Матеріали

Ігор ГУНЧИК

кандидат філологічних наук,
доцент кафедри української фольклористики імені академіка Філарета Колесси Львівського національного університету імені Івана Франка, заступник головного редактора журналу «Міфологія і фольклор»

Західнополіські фольклорні молитви та примовки до місяця

Анонс: 

Серед місцевих жителів етнографічного регіону Західного Полісся, яке охоплює північну частину Волинської та Рівненської областей, Берестейщину (Білорусь), до теперішнього часу побутує давній звичай: коли побачиш перший раз молодого місяця, звертаються до нього зі словами як до небесного божества і покровителя. Під час подібної обрядової комунікації важливе місце відводилося проказуванню спеціальних уснопоетичних текстів – народних молитов і примовок.

У пропонованій нижче добірці матеріалів зібрано 32 варіанти таких невеликих за обсягом текстів народних молитов і примовок. Вони були записані у період з 1996-го по 2001 р. від жителів сіл Камінь-Каширського, Ківерцівского, Любешівського, Маневицького, Ратнівського, Старовижівського, Турійського районів Волинської області, Зарічненського і Костопільського районів Рівненської області, а також Жабінковського і Пінського районів Брестської області Республіки Білорусь.

Провідним мотивом цих фольклорних молитов і примовок є прохання у молодого місяця здоров’я. Це прохання могло мати загальний характер (№ 30) або конкретизуватися, наприклад: щоб не боліла голова, спина, руки, ноги тощо. Виконавець твору просив у небесного астрального світила радості, щастя, молодості, а також називав його князем (№ 7), молодиком або молодичком (№ 17, 30), святим (№ 13) і навіть Господом (№ 21, 22, 27), ніби задобрюючи місячне божество.

Фольклорними паралелями до цих західнополіських зразків можуть слугувати уснопоетичні твори однієї з тематичних груп лікувальних замовлянь від зубного болю. Як свідчать опубліковані фольклорно-етнографічні записи, вони добре відомі на всій українській території, і у їхній структурі також містяться апелятивні формули до молодого місяця.

Сподіваємося, що ця невелика публікація народних молитов і примовок із Західного Полісся не тільки викличе зацікавлення у читача, а й сприятиме дослідженню та записуванню подібних фольклорно-міфологічних явищ в інших етнографічних регіонах України.

Перша сторінка публікації в журналі (PDF): 

Архів журналів "Міфологія і Фольклор"