Журнал № 1(10)-2012
З поля фольклору й етнографії

Галина ВАСИЛЬКЕВИЧ

кандидат філологічних наук,
науковий співробітник Львівського національного університету імені Івана Франка

Ігор ГУНЧИК

кандидат філологічних наук,
доцент кафедри української фольклористики імені академіка Філарета Колесси Львівського національного університету імені Івана Франка, заступник головного редактора журналу «Міфологія і фольклор»

Народні пісні про святого Юрія і Цмока з українсько-білоруського помежів’я

Анонс: 

Ця публікація має свою передісторію, яка почалася у червні 1996 р. Під час експедиційного обстеження села Ревушки Турійського району Волинської області нам удалося записати від жительки села старшого віку, яка чомусь побоялася себе назвати, цікавий фольклорний текст, перший рядок якого починався словами “Буле люде басурмани”. Сама респондентка назвала його “піснею… про святого Юрія” і стверджувала, що перейняла її від своєї матері (“То то наша мама співали…”). Автентичний запис цього тексту і розмови з інформатором, які було здійснено на диктофон, дотепер збержено на касеті в особистому архіві співавтора цієї публікації І. Гунчика.
Можливо, цей фольклорний текст так би й залишався ще довго поза нашою увагою і був би нетранскрибованим, якби, через два роки під час чергової експедиції по населених пунктах північної частини Волинської області наші колеги – Богдан Завітій, дослідник народної драми Західного Полісся, і етномузиколог Ліна Добрянська – не зафіксували у селі Судче Любешівського району ще два варіанти цієї ж пісні про святого Юрія (“Були колись люде да й невірувані” (№ 9), “Та ходила колєя по усьому світу” (№ 10)), в яких Змія вже було названо Цмоком. Додався ще один цікавий момент: перший текст виконавець співав під акомпанемент скрипки. Згадавши у розмові про перший запис із села Ревушки, стало зрозуміло, що усі три твори є варіантами якоїсь давньої пісні про Юрія і Цмока, у якій відображено міфологічний мотив змієборства.

Архів журналів "Міфологія і Фольклор"