Журнал № 4(12)-2012
З поля фольклору й етнографії

Оксана МАКЛАКОВА (ПАНЧУК)

Із зимового календарно-обрядового фольклору Південно-Західної Волині

Анонс: 

Регіональне вивчення календарно-обрядового фольклору є на сьогодні одним із пріоритетних завдань сучасної фольклористики. Проблема його збереження та функціонування дедалі загострюється.
Основу цієї публікації становлять польові матеріали, які зібрано у селах Булаївка (нині Малий Чернятин), Гребенинка, Ключівка, Волиця Керекешина, Оріхівка Старокостянтинівського району та селах Гриців, Велика Шкарівка, Корпилівка, Онишківці Шепетівського району Хмельницької області. Окреслений ареал входить до етнографічного регіону Південно-Східної Волині. Ці терени протягом тривалого часу рідко потрапляли в поле зору фольклористів і про них лише принагідно згадували в наукових дослідженнях.
В обстежених селах нам удалося зафіксувати 26 фольклорних текстів, із яких 14 колядок, 8 щедрівок, 3 маланкові, 1 йорданська пісня, яку інформатори назвали щедрівкою. Якщо тексти колядок та щедрівок ще пам’ятають літні люди, то обрядовий контекст у його повноті вже відтворити майже неможливо. У зазначених селах не збереглися новорічні забави, лише дитячі гурти виконують під вікнами хат хрестоматійні щедрівки, а на Різдво ходять колядувати “пєвчі з церкви”. Під час різдвяних свят рідко яка господиня виконує давні ритуали, готує дванадцять страв тощо. Досить скупими є відомості про інші свята зимового календаря, як-от: Андрія, Катерини, Йордан, Масляна (Масниці), колодка (Колодій).

Архів журналів "Міфологія і Фольклор"